Kanárské ostrovy: Tenerife

Léto a dovolená u moře k sobě prostě patří. My se v roce 2024 vydali na Kanárské ostrovy, na ostrov Tenerife. Všechny výlety, na kterých jsme byli, rozhodně doporučujeme. Tak třeba Vám náš itinerář pomůže při Vašem plánování v případě, že jste se rozhodli zaletět si na tento ostrov také. 

Ubytování

Bydleli jsme několik metrů od pláže ADEJE, v apartmánu Sun Rays Bay Mirador de La Gomera

Bytový komplex byl skvělý, s výhledem na bazén. To se hodí, pokud už můžete vypustit děti do bazénu samotné a stačí Vám, když je sledujete z terasy. Terasa je prostorná, a v celém komplexu bylo ticho a klid. U bazénu se sice střídali skupinky lidí, ale v podstatě se tam nikdy nesešlo víc než 15 plavců :). Na Tenerife jsme byli v červenci, dle místních není červenec top sezóna. Proto tam bylo tak málo lidí, náš bytový komplex nebyl ani z poloviny plný. 

Zahradou jsme prošli do parku, který se teprve budoval. Tenerife je ostrov, který je pokrytý lávou a lávovými kameny. A tak vybudovat tady park, chce opravdu výdrž. Třeba se do těchto míst vydáte za rok a vše bude vypadat zeleněji :). 

Autopůjčovna

Ubytování jsme si zarezervovali přes Booking.com. Při rezervaci nám server nabídl slevu na půjčení auta u TopCar, a tak jsme si přes Booking.com rezervovali i auto. To jsme si vyzvedli přímo na letišti. Jedinou nesnází bylo, že si u TopCar rezervovalo auto snad celé letadlo, a tak jsme na nutné vyřízení všech papírů a na přidělené auta čekali asi 2 hodiny. 

K autům z autopůjčovny se místní lidé chovají jako ke spotřebnímu majetku. Na Tenerife je prý 900 000 obyvatel, ale 1 300 000 aut. Auto nebylo nijak staré, ale také nijak čisté (interiér), dost poškrábané. Nesvítilo mu jedno světlo. Protože můj manžel je dosti opatrný vzhledem k tomu, co si půjčuje a co má pak vrátit, všechny nešvary s chlapci s autopůjčovny hned řešil. A v podstatě jediné, co nám vždy řekli, bylo… „Udělejte si fotku“. Takže to vypadalo takto: 

My: „Auto je na boku strašně poškrábané. Dveře u kufru jsou nabourané.“

Oni: „To je v pořádku, udělejte si fotku.“

My: „Nesvítí přední světlo.“

Oni: „To se stává. Udělejte si fotku.“. 

No, my dojeli všude, kam jsme chtěli (raději jen ve dne, abychom nemuseli svítit). Při vracení auta nevznikl žádný problém, nikdo se dokonce nepozastavil ani nad naším upozorněním, že auto hlásí, že za 200 ujetých km je třeba navštívit servis. 

Během vracení jsme ale viděli i hodně odtahových služeb, které přivážely nějaká auta… 

Pláž ADEJE

Pláž ADEJE je od komplexu opravdu kousek. V jejím čele najdete restauraci, kterou vedou Slováci :). Podává se zde snídaně, drinky i romantické večeře, vaří skvěle. 

Samotná pláž je pokrytá černým pískem, z části lávovými kameny. Boty do vody ale rozhodně nepotřebujete :). Největším překvapením bylo, že na pláži je rozmístěno několik slunečníků, které jsme mohli zdarma využívat. Ať jsme na pláž přišli v jakoukoliv denní domu, vždy jsme si mohli lehnout pod některý slunečník. 

Na pláži bylo totiž i málo lidí. Dle Slováků v restauraci totiž červenec není sezónním měsícem na ostrově. Pokud bychom přijeli na Vánoce, pláž bude narvaná…

Každopádně málo lidí na pláži nám opravdu nevadilo :). 

Co nám vadilo, byly odpadky s mikroplasty, které většinou odpoledne dorazili k naší pláži. Molo na pláži jim nedovolilo nikam odplout, na pláži ani moc nefouká (je v závětrné straně ostrova), a tak se tam odpadky docela dlouho držely. 

Když jsme ale odplavali od břehu cca 15 metrů, moře bylo krásně čisté a každý den jsme ve vodě viděli želvu :). 

Po shlédnutí i jiných pláží, na které jsme na Tenerife během našich výletů narazili jsme však uznaly, že naše pláž byla nejlepší :). 

Výlet č. 1: SOPKA PICCO DEL TEIDE 

Sopka Picco del Teide vévodí celému ostrovu. Byla by ostuda na ni nevyrazit, a tak se samozřejmě výstup na sopku stal naším výletem č. 1. 

Auto jsme zaparkovali na parkovišti u lanovky. Zde musím kvitovat, jak to mají skvěle zorganizované. Přijedete, zaparkujete, a 20 minut před odjezdem Vaší objednané lanovky si stoupnete k turniketům, kde Vám zkontrolují lístky a jedete. Můžete zde využít toalety (vstup je možný pouze s platnou vstupenkou na lanovku). 

POZOR! Výstup na sopku JE NUTNÉ SI PŘEDEM REZERVOVAT. My si objednávali dovolenou na Tenerife 6 měsíců předem. V této době jsme rezervovali i výstup na sopku. Bohužel už byly místa pouze na lanovku, která nás vyvezla těsně (pár set metrů pod vrchol). Chtěli jsme se dostat na vrchol sopky, což je možné pouze s místními průvodci. Ti si zájemce o tento výstup vyzvednou u lanovky, a pokračují s nimi pěšky. Nicméně tato možnost už nebyla (6 měsíců před plánovaným výletem) možná, vše bylo obsazené. 

Sopka je vysoká 3715 m. Lanovka nás vyvezla do výšky 3565 m.n.m. Nutno zmínit, že do této výšky je třeba zvláštní pojištění :). Některým návštěvníkům se zde opravdu dýchalo hůře. Zima zde nebyla (připravené mikiny nebyly v červenci třeba), ale tenisky se tu hodily. Já jela v sandálkách. Chodit v nich po chodníčku tvořeného lávovými kameny nebylo ideální (ale dalo se to). Každopádně jsem byla jsem hodně opatrná… Opravdu jsem nestála o zvrtnutí kotníku. 

Po výjezdu lanovkou na sopku jsme měli přesně 60 minut (čistých 60 minut) na to, abychom se zde porozhlédly. Za tu dobu jsme stihli dojít na jednu vyhlídku tam a zase zpátky, a už jsme museli dolů. Ano, zastavovali jsme se a fotili se, ale jinak jsme se nikde moc nezdržovali a i tak jsme to stihli jen tak tak. Takže nepočítejte se svačinkou :). 

No a pak rozhodně stojí za to zastavit se na cestě zpět ze sopky a vyfotit si pár panoramat :). 

 

Výlet č. 2: Parque del Drago a nejstarší dracena na světě

Parque del Drago je botanická zahrada, ve které roste nejstarší dracena na světě. Nachází se v severní části ostrova. 

Cesta do Parque del Drago

Vzhledem k tomu, že jsme bydleli na jihu, bylo logické, že jsme do Parque del Drago jeli po západní straně ostrova (neb navigace ukázala, že je to kratší cesta). Jenže… cesta po západní straně ostrova vede přes nejklikatější serpentiny, jaké si vůbec dovedete představit. Adrenalin sice nedovolil dětem, aby jim bylo špatně, ale cesta se dost protáhla. A moje nervy trpěli… 

Dle navigace se do parku můžete dostat i po východní straně, což je sice delší cesta, ale většinu jedete po dálnici. Časově vyjde nastejno, ale vyhnete se většině serpentin…

V parku, hned u vstupu, jsme si prohlédli největší dracenu na světě. Je to monumentální strom, stojí za toho vidět. Abyste ho viděli, nemusíte platit vstupné do parku, protože si ho můžete prohlédnout z docela dobré vzdálenosti z ulice. Ale park je příjemný a stojí za toho si ho projít. Najdete v něm banánovníky, palmy a další rostliny. 

Pro děti je zajímavá jeskyně, která vznikla z lávy. A pokud byste chtěli vidět ještě něco, vedle vstupu do tohoto parku se nachází motýlí farma – tam jsme nebyli, nejsme příznivci motýlů. 

 

Výlet č. 3: Faro de Teno aneb Maják na nejzápadnějším místě na Tenerife

Nedaleko Parque del Drago se nachází město Buena Vista del Norte, ze kterého jezdí MHD k nejzápadnějšímu bodu na ostrově Tenerife, k majáku Faro de Teno. 

Auto zaparkujete bez problémů u jakékoliv autobusové zastávky ve městě Buena Vista del Norte, a za 1 Euro na osobu se k majáku svezete autobusem č. 369. Jiná možnost není – do oblasti Punta de Teno, kde se maják nachází, není možné vjet osobním autem v časech od 7.00 do 20.00 hodin. 

Každopádně my jsme si cestu autobusem užili. Všichni (včetně navigátora a řidiče) se mohou kochat úchvatnými výhledy na moře a na obrovské skály, po jejímž obvodu jedete. 

Cesta autobusem trvá asi 20 minut. Vystoupili jsme několik set metrů od majáku, k němu jsme se vydali po lávové silnici. Odměnou za tuto cestu nám byli nádherné výhledy :). 

My jsme tento výlet spojili s návštěvou botanické zahrady, ale umím si představit, že se sem vydáte na celý den. Jsou zde lávové pláže a nádherná voda ke koupání. Když si s sebou zabalíte velkou svačinu (koupíte zde u plavčíka pouze pití), můžete zde strávit krásný den. 

Zpět jsme se dostali opět autobusem č. 369, přesedli jsme opět do auta a vydali se (ještě většími serpentinami, po kterých jsme vystoupali z 0 do 800 m.n.m. – a to byly nervy!) zpět domů.  

Výlet č. 4: Loro Parque aneb Hurá za kosatkami, lachtany, delfíny a papoušky

Vstup do Loro Parque jsme si rezervovali půl roku dopředu. A vyplatilo se to. Viděli jsme nádhernou ZOO!

Loro Parque se nachází na severu Tenerife. Vyjeli jsme brzy ráno a oproti doporučení naší navigace jsme se rozhodli dojet tam podél východní části ostrova. Nechtělo se nám totiž znovu absolvovat cestu po serpentinách. A tak jsme zjistili, že silnice podél východní části ostrova vede celá po dálnici. Do parku jsme dojeli v pohodě, bez nervy drásajících zatáček :). 

Rádi na tyto výlety jezdíme ráno. Proto jsme si přivstali a k Loro Parque jsme dojeli na otvíračku. Chtěli jsme vidět všechna představení, které Loro Parque nabízela. A tak jsme svoje kroky v ZOO zamířili hned na první představení, na lachtany. Dav nás následně táhl na papoušky, po nich jsme zamířili na delfíní vystoupení a nakonec jsme se usadili v akváriu, kde svoje skoky předvedly kosatky. 

Všechna představení stojí za to vidět. Na všechna představení se bez problémů dostanete. Asi je lepší vydat se do Loro Parque v pracovní den než o víkendu, prý je o víkendu narváno. My jsme si rezervovali vstup do ZOO v pátek. Bylo dost lidí, ale pořadatelé měli všechno skvěle zorganizované, takže to vůbec nevadilo. 

Na kosatkách jsme byli dokonce dvakrát. Synovi se totiž líbilo, jak kosatka postříká diváky a chtěl být také postříkaný. A tak jsme si sedli co nejblíže k akvárku a čekali na první sprchu :). 

 

Moje dovolená: Tenerife